ZUŠ Václava Kálika v Opavě

Bou-Band

DECHOVÝ ORCHESTR

bou-bandDle statistiky stavu žáků se první 2 žáci na dechové nástroje přihlásili do Hudební školy roku 1950, zároveň s přemístěním školy na Nádražní okruh 11. Až od školního roku 1957—1958 je zaznamenán nárůst, kdy z počtu 11 se škola v roce 1961 dostává na počet 50 žáků v dechovém oddělení. V tomto roce také přichází do Hudební školy klíčová osoba — Jindřich Czerný a je zaznamenána první zmínka o založení souboru dechových nástrojů a rytmické skupině, která se postupem času mění na taneční orchestr. Orchestr taneční hudby — jak se taneční orchestr tehdy jmenoval — získal v roce 1966 v celostátním kole soutěže v silné konkurenci první místo. Nebyl to však ani zdaleka jediný úspěch — taneční orchestr sbírá ocenění téměř na každé soutěži, které se pod vedením Jindřicha Czerného zúčastní. Dechový orchestr zakládá v roce 1962 sice Štěpán Wolek, ale hned od roku 1963 hraje kapela pod taktovkou Jindřicha Czerného, který se zapisuje do historie školy nejen jako vynikající pedagog a instrumentalista, ale také jako aranžér a skladatel, jehož kompozice mají dodnes v repertoáru mnohé orchestry i sólisté, získávají s nimi přední místa na soutěžích a sklízí úspěchy u posluchačů na vystoupeních a festivalech. Z toho čerpá i opavský školní orchestr a hraje Czerného skladby, které mu byly napsány přímo na míru. Za svou skladatelskou činnost obdržel Jindřich Czerný zaslouženě několik čestných uznání. Dechový orchestr pod jeho vedením absolvoval nejen mnoho koncertních vystoupení doma i v zahraničí, ale i řadu velice úspěšných soutěžních klání. To vše až do roku 1990, kdy se po odchodu Jindřicha Czerného ujímá taktovky tehdejší zástupce ředitele Bohuslav Poledna.

Vliv polistopadových změn a touha cestovat do západních zemí Evropy se nevyhnuly ani dechovému orchestru a je nutno říci, že za mnoha sponzorských přispění se orchestru podařilo úspěšně koncertovat v Německu, Itálii, Dánsku, Řecku, Norsku na Faerských ostrovech a Islandu. Kromě prezentace klasické české dechové hudby se díky nadšení mladých hráčů kapela věnuje i moderně upraveným světovým hitům. Samozřejmě že orchestr nezapomíná ani na české publikum a koncertuje nejen v Opavě, ale po celé České republice. V roce 2004 účinkoval dechový orchestr v pořadu ostravského studia České televize „…a tuhle znáte?“ a uskutečnil s mažoretkovou skupinou AMA několik vyprodaných koncertů ve Slezském divadle v Opavě.

Od roku 2007 se stává dirigentem současný ředitel Petr Bouček. V prosinci 2012 se orchestr přejmenovává na BOU-BAND. Možnosti koncertování v zahraničí už nejsou tak časté jako v devadesátých letech, i přesto však orchestr za finanční podpory Magistrátu města Opavy účinkoval v říjnu 2013 v německém Rothu. Cílem Petra Boučka je podílet se na kulturním dění v opavském regionu a zapojit do společné koncertní činnosti s BOU-BANDem co nejvíce souborů ZUŠ. První úspěchy už byly znát na velice úspěšném vánočním koncertu v prosinci 2012 a taktéž o rok později ve Slezském divadle.

Vánoční koncert 11.12.2016 — video na YouTube

Videa na YouTube 2016

Videa na YouTube 2015

Přejít na informace pro členy (chráněno heslem)


Starší články